Meню

Актуальні запитання

Я громадянка України, проте тривалий час проживала і працювала у Чехії. На даний час проживаю в Україні, у 2017 році вийду на пенсію. Чи будуть враховані заробітна плата і страховий стаж, набутий на території Чехії при призначені пенсії в Україні? | Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 20.07.2016

Я громадянка України, проте тривалий час проживала і працювала у Чехії. На даний час проживаю в Україні, у 2017 році вийду на пенсію. Чи будуть враховані заробітна плата і страховий стаж, набутий на території Чехії при призначені пенсії в Україні?

 

Питання пенсійного забезпечення громадян України, які здійснювали або продовжують здійснювати трудову діяльність на території Чехії, регулюється Договором між Україною та Чеською Республікою про соціальне забезпечення (далі – Договір), який набув чинності для України з 01.04.2003 і поширюється на такі види пенсійного забезпечення як пенсія за віком, пенсія по інвалідності, пенсія в разі втрати годувальника.

Пунктом 4 статті 39 Договору передбачено, що страховий стаж, набутий згідно з правовими нормами Договірних Сторін до дня набуття чинності цим Договором, тобто до 01.04.2003, зараховується тією країною, на території якої громадянин на вказану дату постійно проживав. Починаючи з 01.04.2003, кожна з сторін сплачує пенсію за страховий стаж, набутий виключно на її території.

Якщо ж страховий стаж, набутий на території Чехії становить менше 1 року, то він підсумовується до загального страхового стажу при призначенні пенсії в Україні.

Також для встановлення права на пенсію, в разі нестачі необхідного страхового стажу при призначені пенсії в Україні, може бути врахований страховий стаж, набутий на території Чехії, за умови його підтвердження компетентними органами цієї країни.

   Торкаючись питання обчислення пенсії в Україні з урахуванням страхового стажу, набутого на території Чехії, слід зазначити, що заробітна плата, отримана за роботу у вказаній країні, не враховується при призначенні пенсії в Україні.

Необхідно зауважити, що для призначення «іноземної» пенсії особі не потрібно їхати за кордон. Заява може буде подана до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання або до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

 

Наталія Телешман, головний спеціаліст відділу іноземних пенсій

 

 

 


Кількість переглядів: 84