Meню

Актуальні запитання

Я маю 17 років стажу, з яких 4 роки – стаж, набутий на території Естонії. На даний час проживаю і працюю в Україні, невдовзі планую вихід на пенсію. Чи буде зарахований страховий стаж, набутий на території Естонії при призначені пенсії в Україні? | Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 25.05.2016

Я маю 17 років стажу, з яких 4 роки – стаж, набутий на території Естонії. На даний час проживаю і працюю в Україні, невдовзі планую вихід на пенсію. Чи буде зарахований страховий стаж, набутий на території Естонії при призначені пенсії в Україні?

 

Я маю 17 років стажу, з яких 4 роки – стаж, набутий на території Естонії. На даний час проживаю і працюю в Україні, невдовзі планую вихід на пенсію. Чи буде зарахований страховий стаж, набутий на території Естонії при призначені пенсії в Україні?

 

На сьогодні питання пенсійного забезпечення осіб, які працювали на території України та Естонії вирішується згідно з законодавством кожної з держав з урахуванням положень Угоди між Україною та Естонською Республікою у сфері соціального забезпечення від 05.10.2010 (далі - Угода).

Пунктом 2 статті 5 Угоди передбачено, що на особу, яка здійснює трудову діяльність на території однієї Сторони, поширюється законодавство тієї Сторони, де здійснюється трудова діяльність, незалежно від того, на території якої Сторони особа проживає, якщо інше цією Угодою не передбачено.

Відповідно до статті 6 Угоди, якщо право на пенсію виникає на підставі законодавства однієї Сторони без урахування страхового стажу, набутого на підставі законодавства іншої Сторони, то відповідна Сторона призначає пенсію тільки за страховий стаж, набутий на підставі свого законодавства, незалежно від проживання на території однієї із Сторін, за виключенням випадку, коли загальна тривалість страхового стажу, набутого відповідно до законодавства однієї із сторін, не перевищує одного року. Тоді при призначенні і виплаті пенсії цей стаж враховує компетентна установа іншої сторони.

Якщо право на пенсію виникає в результаті підсумовування страхового стажу, то при призначенні пенсії враховується страховий стаж, набутий відповідно до законодавства кожної із Сторін, за умови, що інша Сторона не виплачує пенсію за той самий страховий стаж. При цьому, кожна із Сторін нараховує і виплачує пенсію на підставі фактичного страхового стажу, набутого на її території, якщо цією Угодою не передбачено інше.

Таким чином, страховий стаж, набутий Вами на території Естонії буде враховано для встановлення права на пенсію згідно з законодавством України за умови його підтвердження компетентними органами естонської сторони. Що стосується безпосередньо виплати пенсії за естонський стаж, то вона здійснюватиметься компетентними органами Естонської Республіки після досягнення пенсійного віку, передбаченого естонським законодавством, шляхом переказу на Ваш рахунок, відкритий у банківській установі.

В будь-якому випадку, рекомендуємо Вам завчасно звернутися до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання для підготовки та направлення естонській стороні комплекту документів щодо підтвердження страхового стажу, набутого на території Естонської Республіки.

 

Наталія Телешман, головний спеціаліст відділу іноземних пенсій

 

 

 


Кількість переглядів: 203