Meню

Актуальні запитання

Мені виповнюється 55 років, маю 20-літній стаж роботи, з часу народження постійно проживаю в с. Хлівище Кіцманського району, що належить до зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Чи матиму я право на пенсію як постраждалий від Чорнобильської катастрофи? | Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 22.02.2018

Мені виповнюється 55 років, маю 20-літній стаж роботи, з часу народження постійно проживаю в с. Хлівище Кіцманського району, що належить до зони посиленого радіологічного контролю внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Чи матиму я право на пенсію як постраждалий від Чорнобильської катастрофи?

 

Законодавство передбачає зменшення пенсійного віку для осіб, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, за наявності відповідного страхового стажу. Необхідною умовою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку є встановлення статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи, яке підтверджується відповідним посвідченням, та довідка про періоди постійного проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

З прийняттям у жовтні 2017 року Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148–VІІІ збережено право на призначення дострокової пенсії, зокрема, для осіб, які постійно проживали (проживають) або постійно працювали (працюють) у зоні посиленого радіологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

Водночас змінено умови щодо тривалості страхового стажу для призначення такого виду пенсії.

Відтак особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Зазначимо, що особи, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії (26.04.1986) по 31 липня 1986 року, незалежно від часу проживання або роботи в цей період, застосовується первинна величина зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи у цій зоні, але не більше 5 років.

Отже, у разі підтвердження довідкою періоду Вашого проживання в с. Хлівище з часу народження по даний час та за наявності посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи Ви матимете право на зниження пенсійного віку на 5 років.

Одночасно інформуємо, що відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року для осіб, які досягли 60 років, необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком  становить не менше 25 років.

Тобто реалізувати право на пенсію зі зниженням пенсійного віку на 5 років, Ви можете за наявності страхового стажу не менше 20 років (25 років – 5 років).

Ірина ПАСТУХ, головний спеціаліст відділу контролю правильності призначення пенсій на спеціальних умовах управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Чернівецькій області

 

 


Кількість переглядів: 201