Meню

Актуальні запитання

«Я – студент Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. З огляду на стан здоров'я зараз вирішується питання щодо встановлення мені групи інвалідності. Чи буде враховано період мого навчання до стажу при призначенні пенсії?» | Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 08.11.2017

«Я – студент Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича. З огляду на стан здоров'я зараз вирішується питання щодо встановлення мені групи інвалідності. Чи буде враховано період мого навчання до стажу при призначенні пенсії?»

 

Відповідно до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності 1 січня 2004 року, страховий стаж - це період (строк), упродовж якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі, не меншій за мінімальний страховий внесок. Студенти навчальних закладів не належать до категорії осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, перелік яких визначено статтею 11 вказаного Закону. У зв'язку з цим період навчання, починаючи з січня 2004 року, до страхового стажу для визначення права на пенсію та обчислення її розміру не зараховується. Зауважимо, що зазначені норми не зазнали змін з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148 від 03.10.2017, яким реалізовано положення пенсійної реформи.

Разом з тим, для осіб, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, статтею 12 цього Закону передбачена можливість добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування шляхом укладення відповідного договору в органах державної фіскальної служби.

Додатково інформуємо, що до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" періоди навчання у вищих навчальних закладах до 01.01.2004 зараховувалися до стажу при призначенні пенсії в рамках норм раніше діючого законодавства, зокрема Закону України  "Про пенсійне забезпечення". Зазначені норми продовжують застосовуватися і сьогодні щодо періодів навчання до 1 січня 2004 року - в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Беручи до уваги положення п. "д" ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до страхового стажу враховується час навчання до 1 січня 2004 року у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі. Такі періоди підтверджуються дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання. За відсутності в документах таких відомостей для підтвердження часу навчання приймаються довідки про тривалість навчання в навчальному закладі у відповідні роки за умови, що в документах є дані про закінчення повного навчального періоду або окремих його етапів.

Наталія НАЗАРЕНКО, заступник начальника управління пенсійного забезпечення – начальник відділу методології та організації роботи з обслуговування громадян

 

 


Кількість переглядів: 45