Meню

Актуальні запитання

Який достроковий вихід на пенсію потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії, які працювали в умовах гарячої сітки? | Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 18.08.2017

Який достроковий вихід на пенсію потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії, які працювали в умовах гарячої сітки?

 

 

Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі – Закон) передбачено, що особи, які постійно проживали (проживають) або постійно працювали (працюють) у зоні посиленого радіологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку.

Так, особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії (26.04.1986) по 31 липня 1986 року, незалежно від часу проживання або роботи в цей період, застосовується первинна величина зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи у цій зоні, але не більше 5 років.

Особам, які постійно проживали (проживають) або постійно працювали (працюють) у зазначеній зоні після 31 липня 1986 року, пенсійний вік знижується на 1 рік за 3 роки проживання або роботи у цій зоні, але не більше 5 років.

При цьому, потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, за наявності такого стажу роботи у чоловіків – не менше 10 років, у жінок – не менше 7 років 6 місяців, вік виходу на пенсію зменшується додатково на два роки.

Потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які відпрацювали на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, за наявності такого стажу роботи у чоловіків – не менше 12 років 6 місяців, у жінок – не менше 10 років, вік виходу на пенсію зменшується додатково на один рік.

Пенсійний вік за бажанням особи може бути додатково знижено тільки за однієї з цих підстав.

Обчислення та виплата пенсій особам, потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України №22–1 від 25.11.2005, передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком відповідно ст. 55 Закону, зокрема, особам, потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, додаються наступні документи:

– посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи;

– довідка про періоди проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Для підтвердження періодів роботи зі шкідливими умовами праці за Списками №1 та №2 приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У випадку, якщо підприємство ліквідоване без правонаступника, підтвердження таких періодів роботи здійснюється Комісіями, які діють при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях та в м. Києві.

Ірина ПАСТУХ, головний спеціаліст відділу контролю правильності призначення пенсій на спеціальних умовах управління пенсійного забезпечення

 

 


Кількість переглядів: 324