Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області
    На головну   |   Контакти   |    Мапа сайту         

    Понеділок, 18 червня, 2018 року

збільшити розмір шрифта 100% розмір шрифта зменшити розмір шрифта         Поставити запитання  |  Залишити відгуки або пропозиції 

Актуальні запитання
Особа одержує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, працює на науковій посаді. Чи буде відноситись дана робота до інших посад?
Які документи мають надавати працюючі особи для уточнення характеру та періоду роботи після 1 квітня 2015 року?
Особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, станом на 1 квітня 2015 року працює за договором цивільно-правового характеру (має право на індексацію пенсії). Розмір призначеної пенсії становить 1400 грн., розмір пенсії з індексацією – 1579,36 грн., тобто більше ніж 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Як буде виплачуватись у даному випадку пенсія?
Гр. М. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та продовжує працювати на посаді державного службовця. У липні 2015 року набуде право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 зазначеного закону. Чи матиме право особа на перерахунок пенсії?
Пенсіонер з 01.04.2014 працює на посаді державного службовця. З 28.04.2014 увільнений від роботи в зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на особливий період, але не більше одного року. Чи буде припинено виплату пенсії з 01.04.2015 ?
Пенсіонер є інвалідом ІІ групи і працює на посаді, що відноситься до державної служби в органах доходів і зборів.
Громадянину С., 1945 року народження, призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника за померлу дружину відповідно до Закону України “Про державну службу”. Працює на посаді журналіста комунального засобу масової інформації. В якому розмірі буде виплачуватися пенсія з 1 квітня 2015 року?
Змінено редакцію частини третьої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Чи слід вважати працюючим пенсіонера, який перебуває на обліку в службі зайнятості з виплатою чи без виплати допомоги по безробіттю?
В якому порядку буде проводитись сплата податку на доходи фізичних осіб і військового збору по пенсіях працюючих пенсіонерів з 1 квітня 2015 року?
Особа отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в розмірі 1600 грн. В якому розмірі буде виплачуватись пенсія з 1 квітня 2015 року в період роботи приватним підприємцем?
Особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Як з 01.04.2015 буде проводитися їй виплата в період роботи юристом у приватній фірмі?
Особі призначено пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, вона працює на посаді державного службовця. Чи буде припинено виплату пенсії, у зв’язку зі змінами, внесеними до законодавства з 1 квітня 2015 року?
З квітня 2011 року особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”. По даний час продовжує працювати на науковій посаді на умовах контракту. Як буде виплачуватися пенсія з 1 квітня 2015 року?
Пенсіонер працює на умовах цивільно-правового договору. Чи буде виплачуватися пенсія у період отримання доходу за виконану роботу?
Чи виплачується пенсія, призначена відповідно до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», у період роботи на посаді журналіста державного/комунального засобу масової інформації.
З яких строків поновлюється виплата пенсії після звільнення з роботи або змінюється порядок її виплати після звільнення з посади.
Який порядок здійснення перерахунку пенсії з урахуванням стажу, набутого після її призначення. Чи залежить це від перерв у роботі?
Який розмір підвищення встановлено для членів сімей загиблих військовослужбовців?
Чи враховується в подвійному розмірі період перебування у відпустці по догляду за малолітньою дитиною до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, за умови, якщо весь час працюю медичною сестрою в інфекційному відділенні?
В 2002-2006 роках я навчався, в 2007-2008 роках проходив військову службу. Чи будуть зараховані ці періоди до страхового стажу?
Чи можливо призначити пенсію жінці у зв’язку з втратою годувальника, якщо на день смерті чоловіка вона була з ним розлучена, однак здійснює догляд за спільною дитиною, якій ще не виповнилося 8 років?
Мій чоловік отримував пенсію за віком до дня смерті ( до 2014р.).Чи обов’язково в разі переходу на пенсію у зв’язку з втратою годувальника подавати довідки про його заробітну плату?
Я безробітний, перебуваю на обліку в службі зайнятості. Чи зарахують мені цей період до страхового стажу при призначенні пенсії?
Я втратила обох батьків і залишилась круглою сиротою. В 2013 році я закінчила навчання в університеті. Нещодавно мені виповнилось 22 роки. Чи маю я право на одержання пенсії по втраті годувальника і до якого віку.
Чи зараховуються до страхового стажу для призначення пенсії період догляду за інвалідом або престарілою особою
Чи мають право на пенсію в разі втрати годувальника усиновлені діти, пасинок і падчерка та чи зберігається право на отримання пенсії в разі втрати годувальника за неповнолітніми дітьми в разі їх подальшого усиновлення ?
Чи можна працювати за сумісництвом вчителем в школі та одночасно отримувати пенсію за вислугу років?
Чи зараховується до стажу період перебування в центрі зайнятості?
Чи потрібно для призначення одноразової грошової допомоги звільнятися з посади вчителя, яка дає право на цю допомогу?


ТРК Буковина

 
Новини
19 січня 2011

Роз’яснення по формуванню фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності звіту до Пенсійного фонду за 2010 рік

Фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування, самі за себе і за членів сім'ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 5 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованих внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 05.11.2009 №2б-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 за № 1136/17152 (далі - Порядок №26-1).
Частиною першою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Порядок здійснення такої доплати визначено у розділі 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 16.01.2004 за №64/8663.

Додаток 5 до Порядку 26-1
«Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України»:

Заповнення таблиці 1
“Нарахування внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності”

При заповненні таблиці необхідно враховувати наступне:
У Таблиці вказуються всі передбачені в ній показники. У разі не заповнення того чи іншого рядка через відсутність операції цей рядок прокреслюється.
Таблиця заповнюється в гривнях з копійками.
Зазначена таблиця заповнюється фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, які нараховують страхові внески на суми доходу (прибутку) від підприємницької діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб.
ВАЖЛИВО ! - Таблиця заповнюється та подається страхувальником незалежно від стану його фінансово-господарської діяльності, тобто платники, які припинили свою діяльність і не отримували доходу від підприємницької діяльності також зобов’язані подавати Таблицю.
У графі 2 таблиці 1 додатка 5“Сума чистого доходу (прибутку), заявлена у податковій декларації фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності” платники відображають фактичну суму чистого доходу за відповідний місяць за себе.
ВАЖЛИВО ! - Суми чистого доходу за відповідний місяць повинні відповідати сумам чистого доходу, зазначеному у Книзі обліку доходів та витрат платника. 
У графі 3 таблиці 1 додатка 5 “Сума чистого доходу (прибутку), заявлена у податковій декларації членів сім’ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності” платники відображають фактичну суму чистого доходу за відповідний місяць за членів сім’ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності та взяті на облік в органі Пенсійного фонду як платники страхових внесків.
У разі, якщо у членів сім’ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності декілька і сума чистого доходу хоча б одного із них перевищує розмір максимальної величини, з якої справляються внески, то разом із Таблицею 1 додатка 5 платнику необхідно подати розшифровку сум чистого доходу по кожному із членів сім’ї.
У графі 4 таблиці 1 додатка 5 “Сума доходу, на яку нараховуються внески з урахуванням максимальної величини” відображається доход, зазначений у графах 2 та 3, але в межах максимальної величини з якої справляються страхові внески.
При цьому, слід зазначити, що у графі 4 таблиці 1 додатка 5 зазначені особи самостійно визначають суму доходу у розрізі кожного місяця відповідного звітного року.
У графі 5 таблиці 1 додатка 5  “Нараховано внесків (гр.4х33,2%)” відображається 33,2 % від суми, зазначеної у графі 4 таблиці 1 додатка 5 в розрізі кожного місяця.
У графі 6 таблиці 1 додатка 5  “Сплачено авансових сум” відображаються суми страхових внесків, сплачених авансом у звітному році.
ВАЖЛИВО ! Суми доплат до мінімального страхового внеску у Таблиці не відображаються.
У разі, якщо фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка нараховує та сплачує внески на загальних підставах доплачує суму страхових внесків самостійно або згідно повідомлення-розрахунку органу Пенсійного фонду України таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, то нею крім таблиці 1 додатку 5 Порядку № 26-1, де зазначають суму чистого доходу (прибутку), заповнюється також Звіт за формою згідно з додатком 6 Порядку № 26-1, де зазначають суми доплати.
Приклад 1.Заповнення таблиці 1 додатку 5 Порядку 26-1. (Завантажити)

Заповнення таблиці 2
“Нарахування внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований податок)”

ВАЖЛИВО ! - Якщо протягом звітного року фізична особа – суб’єкт підприємницької діяльності змінювала систему оподаткування, з єдиного податку на фіксований податок або навпаки, то такій фізичній особі необхідно сформувати та подати звіт, який буде містити дві таблиці 2 додатку 5 до Порядку26-1. В таких таблицях повинна зазначатися різна система оподаткування (єдиний податок, фіксований податок).
У графах 3 та 4 таблиці 2 додатка 5 “Встановлений розмір страхових внесків фізичної особи – суб’єкта підприємницької діяльності” та “Встановлений розмір страхових внесків членів сім’ї, які беруть участь у провадженні підприємницької діяльності” відповідно зазначається встановлений розмір страхових внесків за кожний місяць, що перераховується органами Державного казначейства України на рахунки органів Пенсійного фонду.
Для  фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які є платниками єдиного податку по 31.06.2010 року, встановленим розміром страхових внесків відповідно до ст. 2 Указу Президента України від 3 липня 1998 року за № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва»  42% від суми єдиного податку.
Для  фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які є платниками фіксованого податку по 31.06.2010 року, встановленим розміром страхових внесків відповідно до ст.2 Прикінцевих положень Закону України від 13 лютого 1998 року за №129/98-ВР «Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян»»  10% від суми фіксованого податку.
Особи, мають право визначити для себе розмір страхового внеску, який перевищує мінімальний, але не може бути більший розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці з якої сплачуються страхові внески.

ВАЖЛИВО ! Фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований або єдиний податок) та доплачують суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, за період до 1 серпня 2010 року, заповнюють два додатки Порядку № 26-1. В таблиці 2 додатку 5 Порядку № 26-1 зазначають розмір встановленого страхового внеску, а в додатку 6 Порядку № 26-1 суми доплат до мінімального страхового внеску.

ВАЖЛИВО ! Фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований або єдиний податок) та відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції Закону України від 08.07.2010 № 2461-VI) сплачують страхові внески у розмірі, який визначається ними самостійно, та сума якого з урахуванням частини фіксованого або єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, становить не менше мінімального розміру страхового внеску за кожен місяць, за період після 1 липня 2010 року, зазначають розмір такого визначеного страхового внеску в таблиці 2 додатку 5 Порядку №26-1.
У графі 5 таблиці 2 додатка 5  “Фактично сплачено страхових внесків” відображаються суми сплачених страхувальником страхових внесків з урахуванням частини єдиного або фіксованого податків перерахованих Державним казначейством України до Пенсійного фонду.
Приклад 2.    Заповнення таблиці 2 додатку 5 Порядку 26-1. (Завантажити)

Заповнення таблиці 3
“Нарахування внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно”

Зазначена таблиця заповнюється особами, які забезпечують себе роботою самостійно – займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов’язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.
У графі 2 таблиці 3 додатка 5 “Сума доходу, заявлена в податковій декларації” відображаються в розрізі місяців суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності та задекларованого до органу податкової служби за результатами звітного року, який визначено за нормами Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” без зменшення загального місячного (річного) оподатковуваного доходу на суму понесених витрат, без врахування максимальної величини з якої справляються страхові внески.
У графі 3 таблиці 3 додатка 5 “Сума доходу, на яку нараховуються внески з урахуванням максимальної величини” відображаються в розрізі місяців суми доходу (прибутку), отриманого від відповідної діяльності та задекларованого до органу податкової служби за результатами звітного року, який визначено за нормами Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” без зменшення загального місячного (річного) оподатковуваного доходу на суму понесених витрат, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, з урахуванням максимальної величини з якої справляються страхові внески.
При цьому, слід зазначити, що у графі 3 таблиці 3 додатка 5 зазначені особи самостійно визначають суму доходу у розрізі кожного місяця відповідного звітного року.
У графі 4 таблиці 3 додатка 5 “Нараховано внесків (гр.3х33,2%)” відображається 33,2 % від суми, зазначеної у графі 3 таблиці 3 додатка 5 в розрізі кожного місяця.
Приклад 3.    Заповнення таблиці 3 додатку 5 Порядку 26-1  (Завантажити)

Додаток 6 до Порядку 26-1
«Звіт про суми страхових внесків, передбачених договором про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, які підлягають сплаті, та суми доплати до органів Пенсійного фонду України»:
Особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до статті 11 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України,  та уклали договір на добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, формують та подають самі за себе звіт один раз на рік до 1 квітня року, наступного за звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний рік. Звіт подається за формою згідно з додатком 6 до Порядку 26-1.
Особи, які на підставі пункту 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була  не меншою, ніж мінімальний страховий внесок, формують самі за себе звіт та подають його протягом одного календарного місяця після здійснення доплати через установи банків.

Заповнення таблиці 1
«Відомості про суми добровільних внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування або суми доплати”

     Тип форми - позначка "Х":  вноситься у клітинку відповідного варіанта:

  • початкова, коли за певний звітний рік форма подається вперше;
  • скасовуюча, коли   потрібно   повністю   скасувати  відомості поданого раніше звіту за певний звітний рік.  При цьому  вносяться значення  тільки  таких  реквізитів:  звітний  рік  по нарахуванню доходу, ідентифікаційний номер страхувальника, ПІБ страхувальника, номер облікової  картки  застрахованої особи, прізвище, ім'я, по батькові ЗО, категорія застрахованої   особи.

Категорія застрахованої особи: зазначається згідно з таблицею відповідності кодів категорії   застрахованої  особи  та  кодів  об’єкта  нарахування і  розмірів  ставок  страхових   внесків   на загальнообов’язкове  державне  пенсійне  страхування, наведеною у додатку 2 до Порядку 26-1. Вибраний із цієї таблиці код категорії застрахованої особи має відповідати фактичному статусу застрахованої особи. (Для особи, яка  бере добровільну участь  у системі загальнообов’язкового державного  пенсійного  страхування, - 16; для особи, яка на підставі частини третьої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не  меншою мінімального страхового внеску, - 17.)
Код типу ставки страхового внеску:  вноситься код типу ставки страхового внеску відповідно з Довідником кодів типів ставок страхового внеску на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, наведеним у додатку 1 до Порядку 26-1. (Для особи, яка  бере добровільну участь  у системі загальнообов’язкового державного  пенсійного  страхування, - 11; для особи, яка на підставі частини третьої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не  меншою мінімального страхового внеску, - 12.)
Загальна сума добровільних внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування або доплати: підсумкова сума внесків за звітний рік зазначених в реквізиті 13.
Сума, з якої сплачено страхові внески і яка використовується для обчислення пенсії за звітний місяць: зазначається
для особи, яка  бере добровільну участь  у системі загальнообов’язкового державного  пенсійного  страхування дохід, що  розраховується виходячи з суми внеску, сплаченого згідно з договором про добровільну участь, за  формулою
З = Фх100%/Т,  де:
З - сума заробітної  плати (доходу) застрахованої  особи;
Ф – сума фактично сплаченого  страхового  внеску за відповідний місяць;
Т – розмір  страхового  внеску у відповідному  місяці;
для особи, яка на підставі частини третьої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не  меншою мінімального страхового внеску сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи розраховується виходячи  із передбаченої частиною третьою статті 24 доплати за формулою
Зд=Дх100%/Т,  де:
Зд – сума заробітної  плати (доходу), розрахована виходячи  із доплати; 
Д – сума  доплати;
Т – розмір  страхового  внеску у відповідному  місяці.
Реквізит 13. Сума добровільних внесків або сума доплати: зазначається
для особи, яка  бере добровільну участь  у системі загальнообов’язкового державного  пенсійного  страхування - не менше суми мінімального страхового внеску та не більше максимального розміру страхового внеску;
для особи, яка на підставі частини третьої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” здійснюють доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не  меншою мінімального страхового внеску - розрахункова величина до розміру мінімального страхового внеску.
Усього повних днів для стажу: для особи, яка  бере добровільну участь  у системі загальнообов’язкового державного  пенсійного  страхування зазначається кількість календарних днів у відповідності з даними про дію договору у звітному році;
для особи, яка на підставі частини третьої статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” здійснює доплату до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не  меншою мінімального страхового внеску даний реквізит не заповнюється.
Дані про дію договору у звітному році: Початок та Кінець: зазначаються у відповідності до договору та титульного аркушу додатка 6 до Порядку 26-1.

Приклад 4.    Заповнення додатку 6 Порядку 26-1 (доплата до мінімального страхового внеску). (Завантажити)

Приклад 5.    Заповнення додатку 6 Порядку 26-1  (добровільна участь в страхуванні). (Завантажити)

Микола Паламарюк,
головний спеціаліст відділу  персоніфікованого обліку  Головного управління  Пенсійного фонду України в Чернівецькій області,

Тел. 55-90-06

                                                           

ГУ ПФУ в Чернівецькій області, 2011 р.