Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області
    На головну   |   Контакти   |    Мапа сайту         

    Понеділок, 18 червня, 2018 року

збільшити розмір шрифта 100% розмір шрифта зменшити розмір шрифта         Поставити запитання  |  Залишити відгуки або пропозиції 

Актуальні запитання
Особа одержує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, працює на науковій посаді. Чи буде відноситись дана робота до інших посад?
Які документи мають надавати працюючі особи для уточнення характеру та періоду роботи після 1 квітня 2015 року?
Особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, станом на 1 квітня 2015 року працює за договором цивільно-правового характеру (має право на індексацію пенсії). Розмір призначеної пенсії становить 1400 грн., розмір пенсії з індексацією – 1579,36 грн., тобто більше ніж 150% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Як буде виплачуватись у даному випадку пенсія?
Гр. М. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та продовжує працювати на посаді державного службовця. У липні 2015 року набуде право на перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.42 зазначеного закону. Чи матиме право особа на перерахунок пенсії?
Пенсіонер з 01.04.2014 працює на посаді державного службовця. З 28.04.2014 увільнений від роботи в зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на особливий період, але не більше одного року. Чи буде припинено виплату пенсії з 01.04.2015 ?
Пенсіонер є інвалідом ІІ групи і працює на посаді, що відноситься до державної служби в органах доходів і зборів.
Громадянину С., 1945 року народження, призначена пенсія у зв'язку з втратою годувальника за померлу дружину відповідно до Закону України “Про державну службу”. Працює на посаді журналіста комунального засобу масової інформації. В якому розмірі буде виплачуватися пенсія з 1 квітня 2015 року?
Змінено редакцію частини третьої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Чи слід вважати працюючим пенсіонера, який перебуває на обліку в службі зайнятості з виплатою чи без виплати допомоги по безробіттю?
В якому порядку буде проводитись сплата податку на доходи фізичних осіб і військового збору по пенсіях працюючих пенсіонерів з 1 квітня 2015 року?
Особа отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в розмірі 1600 грн. В якому розмірі буде виплачуватись пенсія з 1 квітня 2015 року в період роботи приватним підприємцем?
Особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Як з 01.04.2015 буде проводитися їй виплата в період роботи юристом у приватній фірмі?
Особі призначено пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, вона працює на посаді державного службовця. Чи буде припинено виплату пенсії, у зв’язку зі змінами, внесеними до законодавства з 1 квітня 2015 року?
З квітня 2011 року особа отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність”. По даний час продовжує працювати на науковій посаді на умовах контракту. Як буде виплачуватися пенсія з 1 квітня 2015 року?
Пенсіонер працює на умовах цивільно-правового договору. Чи буде виплачуватися пенсія у період отримання доходу за виконану роботу?
Чи виплачується пенсія, призначена відповідно до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», у період роботи на посаді журналіста державного/комунального засобу масової інформації.
З яких строків поновлюється виплата пенсії після звільнення з роботи або змінюється порядок її виплати після звільнення з посади.
Який порядок здійснення перерахунку пенсії з урахуванням стажу, набутого після її призначення. Чи залежить це від перерв у роботі?
Який розмір підвищення встановлено для членів сімей загиблих військовослужбовців?
Чи враховується в подвійному розмірі період перебування у відпустці по догляду за малолітньою дитиною до стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, за умови, якщо весь час працюю медичною сестрою в інфекційному відділенні?
В 2002-2006 роках я навчався, в 2007-2008 роках проходив військову службу. Чи будуть зараховані ці періоди до страхового стажу?
Чи можливо призначити пенсію жінці у зв’язку з втратою годувальника, якщо на день смерті чоловіка вона була з ним розлучена, однак здійснює догляд за спільною дитиною, якій ще не виповнилося 8 років?
Мій чоловік отримував пенсію за віком до дня смерті ( до 2014р.).Чи обов’язково в разі переходу на пенсію у зв’язку з втратою годувальника подавати довідки про його заробітну плату?
Я безробітний, перебуваю на обліку в службі зайнятості. Чи зарахують мені цей період до страхового стажу при призначенні пенсії?
Я втратила обох батьків і залишилась круглою сиротою. В 2013 році я закінчила навчання в університеті. Нещодавно мені виповнилось 22 роки. Чи маю я право на одержання пенсії по втраті годувальника і до якого віку.
Чи зараховуються до страхового стажу для призначення пенсії період догляду за інвалідом або престарілою особою
Чи мають право на пенсію в разі втрати годувальника усиновлені діти, пасинок і падчерка та чи зберігається право на отримання пенсії в разі втрати годувальника за неповнолітніми дітьми в разі їх подальшого усиновлення ?
Чи можна працювати за сумісництвом вчителем в школі та одночасно отримувати пенсію за вислугу років?
Чи зараховується до стажу період перебування в центрі зайнятості?
Чи потрібно для призначення одноразової грошової допомоги звільнятися з посади вчителя, яка дає право на цю допомогу?


ТРК Буковина

 
Пенсiйний всеобуч

Розмір вашої пенсії  залежить і від Вас!

Наближаючись до пенсійного віку, замислюємось над тим, на які щомісячні суми можна розраховувати, виходячи на заслужений відпочинок. Здавалося б, розрахунок пенсії є справою органів Пенсійного фонду – подамо заяву і отримаємо пенсію. Але чи варто легковажно відноситись до такого важливого питання у житті для кожного із нас? Завжди необхідно в першу чергу самому, укладаючи або розриваючи трудові відносини з роботодавцем, уважно перевірити свою трудову книжку. Як кажуть, довіряй, але перевіряй!  

Тому головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області пропонує Вам заглибитися в нюанси визначення розміру пенсії за законами України і дізнатися, як треба правильно перевіряти всі документи для того, щоб отримувати достойну пенсію!

 

Лекція 1. Умови виходу на пенсію за віком та на що потрібно звертати увагу при оформленні документів

 

Право на пенсію за віком мають чоловіки та жінки, після досягнення пенсійного віку 60 років та мають не менше 15 років страхового стажу.

          Пенсія за віком призначається відповідно до Закони України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох  місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

           Деякі особи (державні службовці, науковці, посадові особи органів місцевого самоврядування, судді, прокурори, народні депутати, журналісти) мають право на пенсію (за наявності відповідних умов) за спеціальними законами: «Про державну службу», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про службу в органах місцевого самоврядування» і т.д.

           З набранням чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (01.10.2011) вік виходу на пенсію для жінок змінився. Як саме він змінився, можна побачити в таблиці:

 

55 років

які народилися  до 30 вересня 1956 р.  включно

55 років 6 місяців

які народилися з 1 жовтня 1956 р. по 31 березня 1957 р.

56 років

які народилися з 1 квітня 1957 р. по 30 вересня 1957 р.

56 років 6 місяців

які народилися з 1 жовтня 1957 р. по 31 березня 1958 р.

57 років

які народилися з 1 квітня 1958 р. по 30 вересня 1958 р.

57 років 6 місяців

які народилися з 1 жовтня 1958 р. по 31 березня 1959 р.

58 років

які народилися з 1 квітня 1959 р. по 30 вересня 1959 р.

58 років 6 місяців

які народилися з 1 жовтня 1959 р. по 31 березня 1960 р.

59 років

які народилися з 1 квітня 1960 р. по 30 вересня 1960 р.

59 років 6 місяців

які народилися з 1 жовтня 1960 р. по 31 березня 1961 р.

60 років

які народилися з 1 квітня 1961 р. по 31 грудня 1961 р.

 

Разом з цим, як компенсація, жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року та виходять на пенсію пізніше ніж у 55 років, після виходу на пенсію встановлюється підвищення до пенсії, обчисленого відповідно до ст.27 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, в розмірі 2,5 % за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Однак, до 1 січня 2015 року право дострокового виходу на пенсію за віком мають жінки, яким виповнилося 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи. У цьому випадку розмір їх пенсій, обчислений відповідно до ст.27 та з урахуванням статті 28 вказаного Закону, зменшується на 0,5 % за кожний повний чи неповний місяць дострокового виходу на пенсію. Зменшення розміру пенсії за віком застосовується протягом усього періоду отримання пенсії незалежно від виду. У разі працевлаштування жінки, якій достроково призначено пенсію, виплата достроково призначеної пенсії на час роботи припиняється. У цьому випадку після досягнення пенсійного віку відсоток, на який зменшено розмір пенсії, переглядається з урахуванням кількості повних місяців страхового стажу, набутого за період роботи після дострокового виходу на пенсію. Цей відсоток переглядається також, якщо особа після досягнення встановленого пенсійного віку продовжує працювати і відмовилася від отримання пенсії.  

       

ВАЖЛИВО: кожна жінка обов’язково має визначитися, коли їй виходити на пенсію: в «свій» пенсійний вік (при цьому її пенсія буде збільшена на 2,5% за кожні 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію) чи достроково, в 55 років (при цьому пенсія її буде зменшена на 0,5% за кожний повний чи неповний місяць стажу).

 

Щоб отримати пенсію, Вам, майбутньому пенсіонеру, потрібно зробити обов’язкові кроки, які приведуть до бажаного результату:

1 крок. Зібрати документи, необхідні для призначення пенсії. Як відомо, розмір пенсії насамперед залежить від тривалості стажу та розміру заробітної плати. А тому для розрахунку пенсії перш за все потрібно мати наступні документи:

  • паспорт (інший документ, що засвідчує особу, її місце проживання (реєстрації) та вік;
  • довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера (або відповідна відмітка в паспорті для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера);
  • документи про стаж:

- трудова книжка;

- диплом, атестат (в разі навчання за денною формою);

- військовий квиток;

- довідки, видані за місцем роботи, служби, навчання або архівними установами;

- свідоцтва про народження дітей для жінок, які не працювали і здійснювали догляд за дітьми до 3-річного віку;

- документи, що підтверджують здійснення догляду за інвалідом І групи, дитиною-інвалідом або престарілим;

- документи, що підтверджують періоди здійснення особою підприємницької діяльності та ін.

Починаючи з 01.01.2004 страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

  • довідка про заробітну плату за 60 календарних місяців страхового стажу підряд, незалежно від перерв, до 01.07.2000 (це право зберігається за заявником до 01.01.2016);
  • документи, що засвідчують особливий статус особи (посвідчення ветерана війни, члена сім’ї загиблого, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Почесного донора України (СРСР), жертви нацистських переслідувань, документи про визнання особи реабілітованою, проживання в гірських населених пунктах та інші).

Отже, якщо всі зазначені вище документи зібрані, то Ви повинні перш за все зробити первинну їх правову експертизу.

По перше, Ви повинні зіставити правильність написання свого прізвища, імені, по батькові та року народження у всіх наявних документах паспортним даним, на українській та російській мові відповідно.

Після цього, необхідно переглянути всі записи про трудову діяльність в трудовій книжці.

 

ВАЖЛИВО ЗНАТИ, що порядок ведення трудових книжок затверджений «Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників» від 29.07.1993 за № 58 (зі змінами і доповненнями).

 

Обов’язковими мають бути:

- послідовність записів про працевлаштування та звільнення;

- кожен запис повинен проводитись на підставі наказу, який обов’язково складається із номеру та дати видачі;

- внесення в трудову книжку запису про розірвання трудових відносин засвідчується печаткою та посадовою особою, яка його провела.

 

Зразок правильного оформлення трудової книжки

Якщо Ви виявили в своїх документах неточності, то необхідно звернутися до роботодавця або архівної установи для проведення уточнень або отримання уточнюючих документів. В разі, коли з різних на те причин, Ви не може вирішити дане питання, необхідно звертатись за допомогою до органів Пенсійного фонду України за місцем проживання. Працівники управлінь Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нададуть Вам кваліфіковану всебічну допомогу і направлять запити для отримання необхідної інформації.

До уваги жінок! Якщо після укладання шлюбу або розлучення у Ваші документи не внесено відповідні корективи, то Вам необхідно також подати той чи інший документ, який внесе ясність в ситуацію, що склалась.

 

 

Лекція 2. Як правильно визначити страховий стаж для призначення пенсії

 

Кожен з нас хоче отримувати спочатку велику заробітну плату, а в майбутньому - і велику пенсію. Однак для того, щоб отримувати достойну плату за віддану працю протягом життя, необхідно пам’ятати про такі поняття як «стаж» та «зарплата». В основному саме від цих показників залежить розмір пенсії, про який необхідно дбати вже сьогодні.

Після того як документи, необхідні для призначення пенсії, зібрані, можна звертатися до органів Пенсійного фонду України.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Важливою новацією цього Закону є те, що наявність стажу прямо пов’язана зі сплатою страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, тобто до страхового стажу зараховуються лише ті періоди, протягом яких сплачувалися страхові внески. Це, є принциповою відмінністю між поняттями „трудовий стаж” та „страховий стаж”.

Разом з цим, слід зазначити, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до стажу відповідно до здійснених записів в трудовій книжці та додаткових документів, які підтверджують періоди навчання, проходження військової служби та догляду за дитиною до 3-х років.

Однак, наявність трудової книжки і правильне її оформлення відіграє величезну роль при нарахуванні пенсії. Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Адже цей документ містить вичерпну інформацію про трудовий шлях людини, яка готується вийти на заслужений відпочинок. Багато поколінь українців підтверджували свою трудову діяльність за допомогою саме цього документа. Нині ж,  при обчисленні пенсії трудова книжка, кажуть, не потрібна, не вірте - це не так.

Інформація про трудову діяльність особи починаючи з 01 січня 2004 року міститься в базі даних системи персоніфікованого обліку застрахованих осіб, якою володіють органи Пенсійного фонду України. Отже, законодавством передбачено лише єдиний варіант зарахування до страхового стажу періоду роботи після 01 січня 2004 року — сплату мінімального страхового внеску.

Але як впевнитися, що розмір пенсії – Вашого щомісячного доходу на майбутні роки – буде розраховано правильно? Схема розрахунків оперує цілим рядом даних, які містяться у Ваших особистих документах, довідниках або отримуються шляхом обчислення, наприклад:

стаж, який обчислюється в місяцях;

коефіцієнт страхового стажу;

величина оцінки одного року стажу (у відсотках);

коефіцієнт заробітної плати застрахованої особи;

сума коефіцієнтів заробітної плати;

сума заробітної плати;

заробітна плата для обчислення пенсії;

середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні і т.д.

Без належного досвіду та знань можна дуже легко заплутатися в цих термінах та цифрах навіть при обчисленні пенсії за віком, а що ж тоді казати про пенсії для держслужбовців, науковців, військовослужбовців, чорнобильців, інвалідів та інших особливих категорій громадян… Якщо при розрахунку розміру пенсії без уваги Ви залишите деякі документи, розмір пенсійних виплат може виявитися набагато нижчим, ніж Ви могли очікувати. А тому, щоб не мати сумнівів, доцільно звернутися до фахівців органів Пенсійного фонду України, які не залишить поза увагою жодної цифри.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню або добровільно брала участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений пропорційно сумі фактично сплачених страхових внесків.

Для обчислення пенсії, для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від місяців страхового стажу) та коефіцієнт заробітної плати, який визначається шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період у розрізі кожного місяця.

         Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою (відповідно до ст. 25 Закону):

 

            См х 1,35

     Кс = ––––––––, де:

            100% х 12

 

Кс – коефіцієнт страхового стажу;

См – сума місяців страхового стажу;

1,35 - величина оцінки одного року стажу.

 Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону, а саме: за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах та на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, до страхового стажу додатково зараховується по одному року, не може перевищувати 0,85.

 

Приклад1:

Ваш стаж становить 35 років 2 місяці 3 дні.

Для того, щоб визначити коефіцієнт стажу, необхідно спочатку роки перевести у місяці: 35 років х 12 міс. = 420 міс.

Після, необхідно обчислити загальну кількість місяців тривалості стажу

420 міс. + 2 міс. = 422 міс.

        Тепер, за вказаною вище формулою, визначаємо коефіцієнт стажу :

422 міс. х 1,35/(100 х 12) = 0,47470 (визначається до п’яти знаків після коми).

 

       Приклад 2:

       Стаж становить 57 років 4 місяці 15 днів.

       57 років х 12 міс. = 684 міс.

       684 міс. + 4 міс. = 688 міс.

       688 міс. х 1,35/(100 х 12) = 0,77400

       В зв’язку з тим, що коефіцієнт страхового стажу перевищує 0,75 – в розрахунок пенсійної виплати буде враховуватись лише 0,75000.

 

       Приклад 3:

       Стаж становить 37 років із них 32 роки робота за списком №1.

       37 років + 32 = 69 років.

       69 років х 12 = 828 міс.

       828 міс. х 1,35/(100 х 12) = 0,93150

       В зв’язку з тим, що коефіцієнт страхового стажу перевищує 0,85 – в розрахунок пенсійної виплати буде враховуватись лише 0,85000.

 

Лекція 3. Обчислення заробітку – важливе питання при розрахунку пенсійної виплати

 

Зазвичай, коли ти молодий, вчишся чи працюєш, то питання пенсій видається не дуже актуальним. Проте, з наближенням пенсійного віку все частіше приходиться задумуватись: «А як же я буду жити, коли перестану працювати. Що дасть мені держава?». Це питання ставлять собі сьогодні не тільки ті, кому до пенсійного віку залишилось 5 – 10 років, але й свідома молодь. Зокрема, їх цікавить: «Звідки беруться пенсії? Від чого залежить їх розмір? На що можу розраховувати від держави? Що можу зробити самостійно, щоб отримувати більшу пенсію?».

Для того щоб надати відповідь на поставлені питання, ми продовжуємо роз’яснювати норми пенсійного законодавства і, тому  поговоримо про роль, яку відіграє заробітна плата при визначенні пенсії.

Відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців, крім випадку, якщо набутий страховий стаж становить менше ніж 60 місяців і для обчислення береться фактично відпрацьований період.

Отже, ст.40 Закону гласить, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року (до відома інформуємо, що за цей період індивідуальні відомості про застраховану особу містяться в базі даних органів Пенсійного фонду України, тобто пенсіонеру не потрібно надавати довідки про заробітну плату  з підприємств, установ, організацій, де він працював).

Що стосується заробітної плати за періоди роботи до 1 липня 2000 року, то така заробітна плата може враховуватися при обчисленні пенсії у двох випадках та за дотримання наступних умов:

1) насамперед за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами. Однак, таким правом пенсіонери матимуть змогу скористатись лише у період до 1 січня 2016 року;

2) в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців і також підтверджується первинними документами.

Для отримання довідки про заробітну плату за період до 1 липня 2000 р. майбутнім пенсіонерам необхідно звертатися до підприємств, де вони працювали або у разі реорганізації – до їх правонаступників. Якщо ж  підприємство ліквідувалося без визначення правонаступника – до архівних установ, до яких всі документи передані на зберігання. У випадку, коли трудова діяльність людини проходила у віддаленій місцевості і немає можливості особисто звернутися в організацію, необхідно звертатися до органів Пенсійного фонду області, які в свою чергу нададуть посильну допомогу для вирішення питання. Також, довідки про заробіток мають бути обов’язково підтверджені первинними документами (особовими рахунками, платіжними відомостями тощо).

Також, законодавство надає  певну перевагу особі, а саме  можливість виключення з обчислення заробітку «невигідних» періодів. Так, за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, із заробітної плати для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу. Так звана «оптимізація» проводиться з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що «оптимізація» в сумі складе не більше як 10 відсотків тривалості всього страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Між іншим, із підрахунку заробітної плати додатково за бажанням особи можуть бути виключені наступні періоди:

  • строкової військової служби;
  • навчання;
  • догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років;
  • за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або за пристарілою особою, якій виповнилося 80 років, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу або компенсацію відповідно до законодавства;
  • догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У разі, якщо особа не зазначає період заробітку, який є для неї не вигідним, працівники органів Пенсійного фонду провадять «оптимізацію» заробітної плати автоматично за допомогою програмного забезпечення.

Однак, важливим залишається те, що загальний період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, в загальному підсумку не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Не менше важливим є також показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески. Наразі, згідно із законодавством, для призначення пенсії застосовується середня зарплата по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики у сферах економічного розвитку, статистики.

  Отже, заробітна плата для визначення майбутнього розміру пенсії є одним із ключових показників. Звичайно, змінити розмір заробленої заробітної плати або тривалість набутого (відпрацьованого) страхового стажу неможливо, але про своє майбутнє необхідно подбати з замолоду. Якщо ж  у Вас виникне бажання спробувати  розрахувати зарплату та страховий стаж,  то на допомогу Вам прийде спеціальна програма «Пенсійний калькулятор», якою можна скористатись відвідавши веб-сторінку Пенсійного фонду України (http://pfu.gov.ua, «Каталог послуг – Програмне  забезпечення – Пенсійний калькулятор»).

 

 

Яна Кордубан, заступник начальника управління пенсійного забезпечення головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 


ГУ ПФУ в Чернівецькій області, 2015 р.